Vážne aj úsmevné čítanie na tému kto je a kto nie je profesionálny fotograf
Často sa vedie diskusia na tému kto je profesionál, kto amatér a kto sú tí ostatní.
Mám na to svoj vyhranený názor a nedá mi, aby som ho tu neuviedol.
Vždy keď chcem pochopiť význam slova vo všetkých jeho podobách, siahnem po wikipédii. Urobím tak aj teraz. Tu je výklad slova „profesionál“ v slovenskom jazyku:
"Pod pojmom profesionál v danom odbore rozumieme tiež človeka, ktorý sa danou činnosťou živí, tvorí hlavnú náplň jeho zamestnania, alebo inak, človek ktorý za danú činnosť poberá honorár a je pre svoju činnosť kvalifikovaný (odborným vzdelaním, praxou, skúsenosťami a pod.).
Opakom profesionála je amatér."
"V slovenčine majú výrazy profesionál resp. amatér aj vyzdvihujúci resp. ponižujúci až hanlivý význam. Profesionál je človek ktorý sa vyzná, svoju prácu dobre ovláda (aj keď sa ňou neživí) a amatér je človek, ktorý danú činnosť zjavne neovláda (tvári sa že ju ovláda)"
Ak ho mám komentovať poviem, že prvá časť je otrepaná fráza s ktorou sa možno stretnúť všade. Je to hanlivé označenie, nič nehovorí o úrovni fotografa a nesúhlasím s ním. S poslednou vetou „Profesionál je človek ktorý sa vyzná, svoju prácu dobre ovláda (aj keď sa ňou neživí) a amatér je človek, ktorý danú činnosť zjavne neovláda (tvári sa že ju ovláda)“ sa ja osobne stotožňujem.
Moje členenie úrovní fotografov založené na mnohoročných skúsenostiach s ľudmi:
Umelec
Umelec má nadanie, je to dar od Boha. Málo hovorí o svojej práci, hovorí o svojich pocitoch. Je mu jedno čím fotí. Jeho okolie vníma výsledky jeho tvorby a je uchvátené. Svietenie, expozícia a ostatné technické detaily sú pre jeho prácu vedľajšie. Tie prichádzajú sami kdesi v úzadí. U umelca je všetko je podriadené nápadu, invencii a oku, ktoré má. Nepýtajte sa ho ako vznikol niektorý záber – nebude si to pamätať. Všetko je podriadené tomu ako to vidí a cíti. Nikto druhý ho nedokáže napodobniť. Keď pozriete na jeho výbavu ktorou fotí neveríte vlastným očiam, ale je to tak. Vezmite si takého Jana Saudka – to je umelec, ktorý presne dotvára túto definíciu. Jeho najlepšie diela vznikali v pivničnom byte, pozadím bola plesnivá stena. Fotené Flexaretom na film po záruke. Nemám čo dodať, obdivujem diela umelca.
Nájomný fotograf - profesista
Keď niekto vezme do ruky fotoaparát, neznamená to, že je fotograf. Ja k tomu dodávam – je to človek s fotoaparátom. Fotoaparát je u neho pracovný nástroj ako ktorýkoľvek iný – kladivo, lopata. O svojej práci presvedčivo hovorí, snaží sa na objednávateľa fotografií urobiť dojem. Profesista berie zákazky. Netrápia ho zmluvy o dielo. On vystavuje faktúry za fotografické práce – absurdné (každý znalec autorského zákona zamdlie) ale je to tak. Niekedy je až dojemné počúvať nájomného fotografa – „Idem na to, nacvakám dosť záberov a vyberiete si čo sa vám bude páčiť“. Svoju jasnú predstavu nahrádza kvantitou. Objednávateľovi predsa len niečo padne do oka podľa jeho gusta. Nechá sa najímať zákazníkom a prispôsobuje sa jeho (obvykle zvráteným) predstavám. Pre neho je fotenie remeslom – profesiou, ktorá mu prináša 100% jeho príjmu. Môj názor je - človek ktorého živí profesia fotografa nemusí byť nevyhnutne profesionálom.
Môj názor je - "človek ktorého živí profesia fotografa nemusí byť nevyhnutne profesionálom"
Profesionál
Je to človek, ktorý má vždy kým začne fotiť jasnú predstavu. Záber starostlivo vyberá. Čaká na svetlo. Zvažuje kompozíciu, meria expozíciu. Do vytvorenia feelingu svojho záberu zapojí všetok svoj technický a umelecký um. Na každý detail svojho diela ma pádny argument. Neriadi sa zvrátenými predstavami objednávateľa. Neobáva sa, že u neho nepochodí – spravidla na to nie je odkázaný. Fotografuje podľa svojich predstáv. Zábery opakuje len preto, aby vytvoril inú atmosféru a z expozície vyťažil maximum. Presne vie na čo má každý kus svojej výbavy a kedy ho použiť. Veci vo svojej výbave používa veľa rokov. Odborným debatám dovolenkárov a onanistov sa zďaleka vyhýba. Sám nedokáže pózovať pred objektívom. Na dovolenke nikdy nefotografuje!
Dovolenkár
Kategória dovolenkárov vytvára mass market. Pre nich sú určené marketingové kampane, sezónne zľavy a zostavy so setovými objektívmi – je to tak výhodné, tak nekúp to!
Dovolenkár zasadne kupuje fotoaparát na poslednú chvíľu. Vedú ho rady kolegov a známych. Je vďačným objektom predavačov, ktorých odborné rady sú motivované plnením plánov predaja.
Fotí zásadne zlomové momenty dovolenky, ktoré nesmú uplynúť bez toho aby ich nezvečnil. „Tak tuto sme na večeri a práve nám doniesli fantastickú pizzu“ Je nadšený svojím dielom, je dobre, že dodá podrobnosti inak by ste mohli nadobudnúť dojem, že to čo osvetlil svojim zabudovaným bleskom je vecheť na umývanie riadu a nie pizza - vaša neznalosť by ho veľmi zarmútila.
Avšak nemožno pochybovať o tom, že nájdu sa momentky zachytené dovolenkárom, nad ktorými odborník žasne, že je možné ich urobiť kompaktom. Pre tento druh fotoaparátov majú Česi veľmi priliehavý názov „bakelitáček“.
Ale nemožno mu uprieť úžasnú radosť, keď v kruhu rodiny kolujú jeho fotky a nikoho netrápi prepálená biela, hlboké tiene za postavami, červené oči a absencia kompozície obrazu. „No vidíš ako pekne ten náš foták fotí a ani nebol taký drahý!“
Onanista výbavy
Spoznáte ho na prvý pohľad už z diaľky. Fotoaparát má zásadne zavesený na krku ako znak blahobytu viditeľný na 50 metrov. Má nahodený najväčší zoom objektív ktorý vlastní, je jedno čo sa práve chystá fotiť – proste robí mu to lepší image pred okolím. A o ten mu hlavne ide. Vášnivo diskutuje s jediným cieľom - pochváliť svoju výbavu. Ani sa nemusíte veľmi pýtať a už viete, že toto telo je už jeho štvrté, lebo tie predošlé ho sklamali v recenziách čo vyšli, hneď po tom čo ich zohnal ako horúcu novinku.. Zastihli ste ho vo chvíli keď sa práve rozhoduje o kúpe širokouhlého objektívu – má vo výhľade dva – ale nevie sa rozhodnúť ten prvý je malo široký (cropfaktor do jeho pojmového aparátu ešte neprenikol) a ten druhý sa málo preberá v recenziách odborných časopisov (kupuje samozrejme všetky čo vychádzajú).
Vo fotolabe ho spoznáte tiež na prvý pohľad – prichádza vždy s plnou výbavou. Kartu vyberá priamo z fotáku – fotí ako inak do JPEG-u. O záberoch ktoré prináša samozrejme tvrdí, že sú skúšobné – zoznamuje sa práve s novým kusom svojej výbavy, nehľaďte preto na ich kompozíciu a kvalitu.
Vo fotopredajni je onanista vďačným úlovkom pre predavačov, ktorí to na neho už vedia správnym spôsobom: „toto sme práve dostali...", "toto je to horúca novinka…“
Nikdy ho nezaujímajú neimageové časti výbavy ako sú svetlá, filtre, odrazné dosky – zbytočná záťaž, ktorú by nikto z jeho okolia neocenil.
Keď narazím na onanistu v akcii, hrám takú tajnú hru – snažím sa dostať do jeho tesnej blízkosti – nie tak blízko aby ma zatiahol do diskusie, ale dostatočne blízko na to, aby som na jeho fotoaparáte dovidel na volič režimov – zatiaľ som sa ešte nikdy nepomýlil – vždy je v režime “full auto“!
Tak a vy patrite do ktorej skupiny?